Festival rugbystic

Inainte de toate: fetele nationalei de scrima care au cucerit medalia de aur la Campionatele Mondiale in concursul de spada pe echipe merita toate felicitarile.

Astazi avem parte de un festival rugbystic. Daca in mod normal in cadrul unui festival sau concert de rock formatiile mai putin titrate evolueaza in deschidere astazi este invers. Cei mai buni joaca in deschiderea primei finale Uruguay -Romania:

16:00 Italia-Argentina

16:30 Anglia-Australia, Tara Galilor-Africa de Sud, Irlanda-Samoa

19:00 Franta-Fiji

19:15 Scotia-Noua Zeelanda

De la ora 20 la Montevideo Uruguayul, “los teros”, infrunta Romania. Iata primul 15 al stejarilor:

15. Florin Vlaicu

Rezerve:  16. Cezar Popescu, 17. Andrei Radoi, 18. Mihai Lazar, 19. Petre Cristian, 20. Daniel Carpo, 21. Valentin Calafeteanu, 22. Iulian Dumitras

Cei interesati sa urmareasca meciurile pe net pot gasi linkuri utile aici.

5 Responses to “Festival rugbystic”

1. Hendrix Says:

M-am uitat cu interes le meciurile ce pot fi vazute pe net. Primul meci vizat este Australia-Noua Zeelanda. Daca te uiti un pic mai atent, vei vedea ca tot azi sunt programate meciurile Anglia-Australia si Scotia-Noua Zeelanda. Tu intelegi ceva? Daca da, da-mi de stire!
    Cel mai tare meci ramane cel de la Montevideo, abia astept sa vad evolutia stejarilor. Hai Romania! Eu zic ca batem cu minim 10 puncte diferenta.

• transildania Says:

Acel prim meci Australia – Noua Zeelanda nu stiu ce meci a fost, dar nu poate fi decat de Rugby League (rugby in 13) sau de tineret.
      Selectionatele mari ale All Blacks si wallbies cu cei mai buni jucatori se afla in turneu in Europa.

2. Recalificari Cupa Mondiala de Rugby « ALIANTA DREPTEI Says:

[…] Sursa: Transildania […]

3. Hendrix Says:

S-a terminat! 21-21, asta dupa ce am avut 14-5 la pauza si 21-11 in a doua repriza. Puteam castiga usor partida, diferenta de valoare a fost evidenta, dar am gresit prea mult. Pe 27 nu va fi o formalitate, dar cred ca nu se pune problema calificarii.

Nu mi-a placut jocul, chiar cand conduceam cu 10 puncte. Trebuia sa castigam.
      Romania parca joaca cu 15 inaintasi, nu pasam deloc cu fundasii, si mingile lungi nu sunt de urmarire ci diret la adversar.

In retur insa sper sa jucam cu totul altfel, trebuie sa-i batem.